سبدگردانی چیست و چه مزایایی دارد؟

سبدگردانی چیست و چه مزایایی دارد؟

یکی از روش های سرمایه‌ گذاری غیرمستقیم در بورس، سبدگردانی است که در واقع گزینه انتخابی بسیار مناسبی برای آن دسته از افرادی می باشد که به تازگی وارد بازار شده اند و دانش تحلیلی و زمان کافی برای بررسی بازار را ندارند.

روش سبدگردانی، در واقع به معنای چیدمان صحیح دارایی ‌ها در قالب یک سبد مشخص است که مالکیت آن متعلق به سرمایه‌ گذار بوده و سبدگردان وظیفه خرید و فروش و مدیریت آن را بر عهده دارد و برای هر سرمایه‌ گذار، با توجه به میزان و درجه ریسک ‌پذیری که دارد، سبد سهام اختصاصی تشکیل می‌ شود.

چنانچه شما در سرمایه‌ گذاری خود، تمایلی به پذیرش ریسک بالا نداشته باشید، سبدگردان می ‌تواند سبدی متشکل از انواع اوراق بهادار کم‌ ریسک و با سود ثابت را برای شما تشکیل دهد. به این ترتیب، با خطر کمتری مواجه شده و سودی بالاتر از سود بانکی کسب خواهید نمود. در واقع،  ویژگی مهم روش سبدگردانی همین عامل است که می تواند برای تمام افراد که هر یک دارای سطوح متفاوتی از پذیرش ریسک هستند نیز مناسب باشد.   

میزان سود دریافتی در روش سبدگردانی

شرکت‌ هایی که به منزله سبدگردان ها تلقی می شوند، یعنی اشخاصی حقوقی که در قالب قراردادی مشخص و به منظور کسب انتفاع، به خرید و فروش سهام و اوراق بهادار برای سرمایه‌ گذار می ‌پردازند. دارای مجوزهای لازم برای فعالیت خود بوده و آن را از سازمان بورس و اوراق بهادار دریافت می نمایند. این امر نشان دهنده آن است که تمامی امور و فعالیت‌ های شرکت سبدگردان زیر نظر سازمان بورس انجام می ‌شود و کاملا قانونی است.

 روش عملکردی آنها بدین صورت است که، گروهی از تحلیلگران حرفه ای زیر نظر یک مدیر متخصص، وظیفه تحلیل، بررسی و خرید و فروش انواع دارایی برای سبدهای سرمایه ‌گذاری را برعهده دارند تا روند مدیریت سبدهای سهام به درستی انجام و مدیریت شود.

با در نظر گرفتن این موضوع که شرکت‌ های سبدگردان متشکل از تیم حرفه ‌ای و متخصص هستند و هر یک از فعالیت هایی که انجام می دهند، تحت نظر سازمان بورس می باشد، می‌ توان اطمینان داشت که این روش،  روشی مطمئن و قانونی و همراه با سود است.  

برای تعیین اینکه سود سبدگردانی چه اندازه است باید گفت که، شرکت سبدگردان، برای هر یک از سرمایه ‌گذاران، سبدی متشکل از انواع اوراق بهادار مانند سهام، اوراق مشارکت، اسناد خزانه اسلامی  را خریداری می‌ کند و با در نظر گرفتن ماهیت نوسان و عدم ثبات بازار سرمایه، نمی‌ توان سود ثابت و مشخصی را برای سبدگردانی تضمین کرد و مطابق با قانون، هیچ یک از شرکت های سبدگردانی، اجازه تضمین سود را ندارد. 

 به این معنا که، در صورتی که شرایط موجود در بازار سرمایه، همراه با رشد باشد، شرکت ‌های سبدگردان به سود بالاتر از شاخص کل خواهند رسید و در شرایط عکس و ریزش بازار، تمام سعی و تلاش سبدگردان ها در این است که، با مدیریت درست، حداقل کاهش را نسبت به شاخص کل داشته باشند. این نکته را در نظر داشته باشید که سود شرکت سبدگردان نیز بستگی به سودآوری سبد مشتریان آن شرکت دارد. به گونه ای که، تمام تلاش سبدگردان، افزایش میزان سود حاصله برای همه سبدهای سرمایه گذاران خود می باشد.

بنابراین با توجه به ماهیت سبدگردانی که متناسب با درجه ریسک ‌پذیری افراد تعریف و با توجه به شرایط بازار، درگیر نوسانات می‌ شود، نمی ‌توان تضمینی برای سود آن در نظر گرفت. برای رسیدن به میزان سود مورد نظر و عدم مواجهه با ضررهای احتمالی پیش رو، پیشنهاد می شود که با تحقیق و بررسی کافی، یک تیم سبدگردانی حرفه ‌ای را انتخاب کنید، تا در شرایط مختلف از میزان بازدهی بیشتری در بازار برخوردار شوید.

کارمزد روش سبدگردانی

سبدگردان ‌ها در واقع مجموعه خدماتی را ارائه می ‌دهند که بابت آن مبلغی را  به عنوان کارمزد از سرمایه‌ گذاران دریافت می‌ کنند. کارمزد سبدگردانی به دو صورت کارمزد ثابت و کارمزد متغیر نیز دریافت می ‌شود.

یک بخش از کارمزدها مربوط به کارمزد ثابت سبدگردانی است. کارمزد ثابت به میزان یک الی دو درصد از آورده نقدی هر سرمایه ‌گذار است و علاوه بر آن، سرمایه ‌گذاران بایستی در صورت کسب سود مناسب، مبلغی را به عنوان کارمزد متغیر پرداخت نمایند که مقدار این کارمزد در شرکت‌ های مختلف، متفاوت است. در واقع اکثر شرکت های سبدگردان، برای اطمینان سرمایه ‌گذاران از مدیریت درست سبدها، کارمزد متغیر را تنها در صورتی دریافت می کنند که در طول سال بتوانند سودی بالاتر از سود بانکی کسب کنند.

توجه داشته باشید همان ‌طور که ذکر شد، اگر سرمایه ‌گذاری انجام شده همراه با ضرر و زیان باشد، سبدگردان طبق قانون اجازه تقبل زیان وارده را ندارد و تمامی زیان وارده متوجه فرد سرمایه ‌گذار است. در نتیجه می ‌توان گفت که سود یک سبدگردان در گرو کسب سود بیشتر برای شماست.

 

 

 

نظر خود را بنویسید