چگونه قیمت ارزهای دیجیتال را بررسی کنیم؟

چگونه قیمت ارزهای دیجیتال را بررسی کنیم؟

همانطور که می دانید بازار ارزهای دیجیتال نیز همچون سایر بازارها متاثر از شرایط و عوامل اقتصادی و سیاسی و خبرهای روز جهانی است. معمولا عوامل زیادی بر قیمت لحظه ‌ای رمز ارزها اثرگذار هستند که شناخت و بررسی این عوامل به شما در انجام یک معامله خوب کمک می ‌کند.

برخی از سایت‌ ها با ارائه قیمت روز ارزها، مقایسه قیمت ‌ها و نمودارهای مربوط به آن ‌ها و همچنین اطلاعات مربوط به عرضه اولیه ،  به معامله‌ گران این امکان را می‌ دهند تا با استفاده از این اطلاعات مفید، وارد معامله شوند. سایت‌ های فعالی در این حوزه وجود دارند که می توانید با مراجعه به آن از قیمت لحظه ای هر یک از انواع رمز ارزها مطلع شوید.

در ادامه می خواهیم عوامل مختلفی که بر روی قیمت رمز ارزها اثر گذار هستند را بررسی کنیم. پیشنهاد می شود هر یک از آنها را مطالعه نموده و  سپس برنامه تعیین شده خود را بررسی کنید، در نهایت با توجه به قیمت اعلام شده، اقدام لازم را انجام دهید.

عوامل مؤثر بر قیمت رمز ارزها

میزان عرضه و تقاضا:

یکی از عوامل تعیین کننده قیمت ارزهای دیجیتال است و نقش بسیار مهمی در آن دارد. به این معنا که هر چه میزان تقاضا بیشتر باشد به همان اندازه، میزان قیمت نیز افزایش می یابد و در حالت عکس، با افزایش عرضه، میزان قیمت نیز کاهش می یابد. به عبارتی می توان گفت که رابطه معکوس دارند.

میزان هزینه‌:

هزینه اصلی تولید رمز ارز، به منزله درآمد و یا پاداش ماینرها است که توسط شبکه و از طریق رمز ارز بومی پرداخت می ‌شود.

محدودیت منابع:

محدود بودن میزان ارزهای دیجیتال در هر بلاکچین باعث می ‌شود تا به دلیل محدودیت منابع، ارزش دارایی افزایش یابد.

کارمزد تراکنش ‌ها:

هرچه کارمزد تایید تراکنش ‌ها افزایش یابد باعث افزایش ارزش رمز ارزها می‌ شود و در صورت عجله معامله‌ گر برای تایید تراکنش، مبلغ کارمزد به ماینر پرداخت می ‌شود

قوانین و مقررات :

طی سالیان گذشته تلاش دولت ‌ها بر این امر بوده که مقرراتی را درباره بازار ارزهای دیجیتال در نظر بگیرند. هر اندازه که قوانین وضع شده سختگیرانه تر اعمال شود باعث کاهش و سقوط قیمت ارزهای دیجیتال نیز خواهد بود.

دیدگاه فعالان بازار:

بارها مشاهده شده که به دلیل اظهار نظر و یا مصاحبه و توییت زدن افراد مشهور و تأثیرگذار، قیمت ارزهای دیجیتال دچار تغییراتی شده است. به صورتی که اگر اظهار نظر ارائه شده توسط آن فرد مثبت باشد، سبب رشد و افزایش قیمت ارزهای دیجیتال  و در صورت منفی بودن، سبب سقوط آن خواهد شد.

نقش رسانه ‌ها:

هر اندازه که رسانه ‌ها زمان بیشتری را برای معرفی و آموزش ارز دیجیتال صرف کنند، شناخت مردم نسبت به این بازار افزایش ‌یافته و تمایل به سرمایه ‌گذاری در آن نیز بیشتر می ‌شود. در نظر داشته باشید که با افزایش تقاضا، قیمت نیز افزایش می‌ یابد.

فعالیت سرمایه‌گذاران اصلی:

سرمایه‌ گذاران اصلی  و فعال بازار و یا همان نهنگ‌ ها، در واقع افراد و موسساتی هستند که  با سرمایه بسیار زیاد وارد بازار شده و فعالیت می کنند. هر یک از آنها می ‌توانند با سرمایه‌ گذاری مبالغ بالا و یا فروش کل سرمایه خود بر قیمت ‌ها اثرگذار باشند.

خبرهای روز:

به دلیل قدرت بسیار زیاد رسانه و سرعت‌ بالای انتشار اخبار اقتصادی، هرگونه خبر و گزارشی درباره این بازار بر قیمت آن تاثیر گذار خواهد بود. بنابراین یکی از مهم ترین موارد برای ورود و فعالیت در بازار، پیگیری و آگاهی از اخبار بازار است.

دسترسی آسان:

چنانچه شرایط برای خرید و فروش یک رمز ارز به‌ راحتی امکان ‌پذیر باشد، باعث افزایش قیمت آن خواهد شد. به همین دلیل است که معمولا  با قرار گرفتن یک رمز ارز در لیست صرافی ‌های معتبر، ارزش آن بیشتر می‌ شود.

رقابت بین رمز ارزها:

با ورود ارز دیجیتال جدید، در صورتی ‌که رمز ارز تازه ‌وارد از فناوری مشابهی که از قبل در میان سایر رمز ارزها وجود دارد استفاده ‌کند، باعث افزایش قیمت خواهد شد.

ورود و فعالیت موفقیت آمیز در بازار ارزهای دیجیتال

از مهم ترین عوامل برای موفقیت در بازار ارز دیجیتال، شناخت و آگاهی بیشتر و بیشتر در مورد آن است و به‌ کارگیری تحلیل‌ های تجاری نیز برای موفقیت در بازار رمز ارزها بسیار اهمیت دارد. سعی کنید آموزه های لازم را دریافت نموده، مهارت خود را افزایش دهید و به تحلیل بپردازید تا بتوانید فرصت ‌های مناسب را به راحتی بیابید و معامله ای موفق و رضایت بخش داشته باشید.

یکی از آموزه ها، شناخت تحلیل  بنیادی است که  بر اساس آن، هر یک از سرمایه گذاران باید تمام جوانب را در نظر گرفته و تنها به تعداد محدودی از عوامل تأثیرگذار بر وضعیت بازار اعتماد نکنند. در نظر داشته باشید که با اجرایی کردن تحلیل بنیادی متوجه می شوید که آیا یک دارایی به‌ درستی ارزش گذاری شده است یا خیر. این ماجرا به شما کمک می ‌کند که تصمیم ‌های بهتری بگیرید.

موضوع دیگری که برای انجام معاملات باید از آن شناخت کافی داشته باشید، تحلیل تکنیکال یا یک فن مبتنی بر معیارهای اندازه‌گیری است. تحلیل تکنیکال برخلاف تحلیل بنیادی صرفاً به تحرکات قیمت حجم و زمان بازار توجه دارد. در تحلیل تکنیکال از مدل ‌سازی ریاضی و علم آمار استفاده می شود و کارایی بسیار زیادی در روند خرید و فروش ارزهای دیجیتال دارد.

شما می ‌توانید با استفاده از تحلیل تکنیکال، الگوها، روند و احساسات فعالان بازار را درک کنید. برای این امر باید فاکتورهای مختلفی مانند میزان تقاضای ارز دیجیتال در گذشته و حال، داده‌ ها و اطلاعات موجود از  قیمت و حجم معاملات، سازمان‌ های نظارتی و روند عملکردی اخیر را به دقت بررسی نمایید. در این صورت می توانید به درک صحیحی از تحرکات قیمت بازار دست یابید.

 بنابراین هر یک از تحلیلگران بازار، ممکن است از تکنیک ‌های کمی و کیفی برای ارزیابی فرصت ‌های سرمایه‌گذاری استفاده نمایند. شما نیز می توانید با شرکت در دوره های آموزشی و دریافت آموزه های لازم در مورد هر یک از  تحلیل‌ های بنیادی و تکنیکال بازار ارزهای دیجیتال، تصمیمات قابل ‌اعتمادتری را اتخاذ نمایید.

 

 

نظر خود را بنویسید